Zdarza się, że intensywnie eksploatowane rolety kasetowe ulegają awarii. Najczęściej jest ona wynikiem uszkodzenia mechanicznego powstającego wskutek szarpania czy mocnego ciągnięcia sznurków. Zdarza się także przetarcie materiału lub inna usterka, która nie zawsze musi wiązać się z kosztowną wymianą osłony na nową. Czasem wystarczy tylko drobny „lifting”.
Rolety i żaluzje to konstrukcje składające się z wielu elementów. Zdarza się, że pojedyncze części ulegną zużyciu czy zepsują się. Wówczas zastanawiasz się, czy jest szansa na naprawienie produktu, czy jedyną opcją będzie wymienienie go na nowy. Specjaliści z firmy Krakżal, produkującej i serwisującej osłony okienne, uspokajają. W wielu przypadkach można naprawić roletę, wymieniając np. silnik, materiał czy nawijarkę.
Wymiana materiału w rolecie
Materiał w rolecie narażony jest na uszkodzenia związane z rozerwaniem szwów, przetarcia, wyblaknięcie. Choć zdarzają się one stosunkowo rzadko, to jednak mogą dotknąć Cię w najmniej oczekiwanym momencie. Co zrobić, kiedy tkanina nie spełnia już swojej roli lub po prostu prezentuje się nieestetycznie? Wymienienie jej na nową zdaje się rozsądnym i ekonomicznym posunięciem (szczególnie, jeśli pozostały mechanizm działa nienagannie). Możesz powierzyć to zadanie fachowcom, specjalizującym się w naprawach osłon okiennych. Na tym etapie możesz też wybrać grubość materiału, jego strukturę, a także odcień nowej rolety. Jeżeli wcześniejsza była zbyt cienka (lub za ciężka) o czym świadczą uszkodzenia tkaniny, to rozsądnie będzie wybrać inną, dopasowaną do kasety. Powinna być idealnie przycięta oraz wykończona, aby nie strzępiła się po bokach i perfekcyjnie mieściła się w ramie okiennej. Dzięki bocznym prowadnicom będzie doskonale przylegać do szyby. O to wszystko zatroszczy się profesjonalny serwis rolet i żaluzji.
Zakup nowej rolety
Zdarzają się sytuacje, w których wymiana samego materiału jest niemożliwa lub nieopłacalna. Jeżeli uszkodzeniu uległ produkt budżetowy, zakupiony w supermarkecie, prawdopodobnie koszt zakupu i montażu nowej tkaniny przekroczy pierwotną wartość osłony.
W takiej sytuacji warto skonsultować się z serwisantami, którzy po oględzinach problemu ustalą jego zakres i wycenią usługę. Jeżeli okaże się ona droga, wówczas lepiej (i szybciej) jest zdecydować się na nową osłonę okienną. W tym przypadku warto od razu postawić na produkt lepszej jakości, wykonany z solidnego materiału o podwyższonej trwałości.