Chcesz, aby Twoje osłony okienne znów wyglądały jak nowe? Jest na to kilka prostych sposobów. Stosując się do zasad prawidłowego czyszczenia rolet materiałowych, możesz sprawić, że odzyskają dawny blask i znów zaczną zachwycać.
Nowoczesne rolety materiałowe
Każdy rodzaj rolet materiałowych wymaga nieco innych zabiegów czyszczących i odświeżających. Przed przystąpieniem do prac porządkowych najlepiej zapoznać się z dołączoną do rolet instrukcją obsługi, gdzie znajdują się wszelkie informacje dotyczące tego, co można a czego należy unikać podczas ich prania. Istnieje bowiem obawa, że zamiast polepszyć stan naszych osłon okiennych, doprowadzimy do ich uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia. Nowoczesne rolety materiałowe w większości przypadków są pokryte specjalnym środkiem, który ma za zadanie ochraniać je przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. W momencie intensywnego pocierania i na dodatek nieodpowiednim narzędziem można kompletnie zedrzeć tę zabezpieczającą warstwę z tkaniny. Jeśli chcemy długo cieszyć się nienagannym wyglądem swoich rolet dzień-noc, czy rolet rzymskich musimy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i to jeszcze zanim pojawią się pierwsze plamy, kurz czy nieestetyczne odciski palców. Systematyczne usuwanie, chociażby wspomnianego kurzu, sprawi, że jego dalsze wchłanianie się w materiał będzie uniemożliwione. Aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń można od czasu do czasu użyć specjalnego wałka z warstwą klejącą, który delikatnie, ale skutecznie się ich pozbędzie.
Zasady czyszczenia rolet materiałowych
Stosując się do kilku zasad czyszczenia rolet materiałowych, możemy sprawić, że znów będą wyglądały jak nowe. Po pierwsze w zdecydowanej większości przypadków nie zaleca się ich ściągania z okna, aby uniknąć problemów z ich ponownym zamontowaniem. Usuwanie wszelkich zabrudzeń powinno, więc odbywać się bezpośrednio przy skrzydle okna lub przy ścianie. Najlepszym do tego momentem jest piękny, słoneczny dzień, a to z jednego prostego powodu. Padające na powierzchnię rolety promienie słońca, doskonale uwidocznią wszelkie zabrudzenia, a dzięki temu łatwiej będzie nam je dostrzec i następnie wyczyścić. Do tego celu w pierwszej kolejności powinniśmy użyć odkurzacza. Należy ustawić go na najmniejszą siłę ssania i specjalną końcówką w kształcie szczotki, pomału posuwać po tkaninie. W ten sposób usuniemy pierwszą warstwę zalegającego kurzu. Czasami ta czynność wystarcza i rolety już wyglądają pięknie.
Jeśli jednak efekt odkurzania nas nie zadowala, należy sięgnąć po delikatną ściereczkę lub gąbkę, która namaczamy w ciepłej wodzie i ostrożnie, ale precyzyjnie staramy się usunąć pozostałości brudu. Może okazać się, że w pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka czy pokój dziecięcy na żaluzjach pojawią się tłuste plamy i wtedy sama woda nie będzie wystarczająca. W takiej sytuacji trudniejsze zabrudzenia trzeba potraktować detergentem, ale o jednym trzeba pamiętać-nie może on być zbyt silny, bo inaczej odbarwi nam roletę. Na wszelki wypadek zawsze warto przeprowadzić test danego środka czyszczącego na małym i w miarę możliwości niewidocznym skrawku materiału. Jeśli po upływie czasu nie zauważymy na żaluzji żadnych negatywnych efektów, to można zastosować dany środek na całych jej powierzchni.
Rolety materiałowe, jak każdy innych przedmiot w domu ulegają zabrudzeniom. Jeśli chcemy ciągle cieszyć się ich pierwotnym wyglądem, należy systematycznie usuwać zalegający na ich powierzchni kurz a w przypadku plam wykorzystać delikatny środek czyszczący.