Markizy to obecnie coraz częściej spotykany element przydomowych tarasów. Można je spotkać również przy lokalach użyteczności publicznej takich jak bary czy restauracje. Ich największą zaletą jest z pewnością ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, a czasem nawet deszczem. Oprócz tego mogą również stanowić świetne uzupełnienie dekoracyjne przydomowej przestrzeni. Specjalna osłona w formie markizy to efektowny element, który będzie stanowił ozdobę całej naszej elewacji, dlatego też należy wybierać ją w przemyślany sposób. Zazwyczaj wzornictwo oraz kolorystyka markiz jest bardzo zróżnicowana, jednakże dobrze jest dobierać je tak aby nie tworzyły zbyt dużego kontrastu z budynkiem (może to negatywnie wpłynąć na ogólną estetykę całości). W tej kwestii ważne jest odpowiednie wyczucie oraz zachowanie równowagi. Nowoczesne markizy – o czym należy pamiętać przy ich wyborze aby nasz dom zyskał nietuzinkowy wygląd.
Rodzaje markiz
Zadaszenia markizowe mają wiele zastosowań, dlatego też można podzielić je na kilka grup. Do najbardziej popularnego rodzaju należą markizy tarasowe. Ta odmiana charakteryzuje się kątem nachylenia od 0 stopni, a także specjalnym mechanizmem, dzięki któremu po zwinięciu materiału ramiona markizy znajdują się tuż przy rurze nawojowej. Drugi rodzaj markiz to modele balkonowe. Ich konstrukcja posiada boczne wysięgniki, a także możliwość dużego kąta wychylenia w granicach nawet 45 stopni. Ta odmiana jest świetnym rozwiązaniem gdy chcemy stworzyć z własnego balkonu małą oazę spokoju na świeżym powietrzu.
Markizy dostępne są także w specjalnych wersjach; do stosowania w pergolach i pergotelach – są to drewniane lub aluminiowe konstrukcje z płaskim daszkiem z tkaniny. Warto również wiedzieć, że markizy dzielą się na modele z kasetą i bez kasety. W pierwszym przypadku tkanina chowa się po zwinięciu do specjalnego pojemnika, dzięki czemu jest całkowicie niewidoczna, natomiast w drugim nawinięty materiał widoczny jest na rurze.
Montaż zadaszeń markizowych
Markizy zazwyczaj montuje się do krokwi dachowych, pod balkon lub do elewacji z ociepleniem (w tym przypadku stosuje się specjalistyczne dystanse). Instalacja odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych chemicznych kotew. Warto wiedzieć, że aby zamontowana markiza była odpowiednio stabilna i bezpieczna niezbędna jest profesjonalna ekipa montażowa. Jest to bardzo ważne, gdyż nieprawidłowo zainstalowana konstrukcja może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla osób pod nią przebywających, zwłaszcza podczas silnych podmuchów wiatru.
Tkaniny markizowe
Tkaniny stosowane w markizach powinny być stworzone z najwyższej jakości materiałów, gdyż narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Bardzo dobrym wyborem są tkaniny akrylowe, oferowane przez najlepszych producentów z Francji, Hiszpanii i Włoch. Gwarantują one odpowiednią wytrzymałość oraz wodooporność przez bardzo długi czas. Przy wyborze tkanin warto zwrócić uwagę na wzornictwo. Zazwyczaj tkaniny markizowe charakteryzują się kolorowymi pasami, jednakże warto także zastanowić się na jednolitą barwą (zwłaszcza gdy chcemy aby markiza komponowała się jako estetyczna całość z elewacją domu).
Sterowanie i dodatki
Markizy to z pewnością jedne z najbardziej funkcjonalnych elementów przydomowej aranżacji. W kwestii sterowania dostępne są dwie opcje: ręczne poprzez specjalną korbę lub elektryczne poprzez użycie pilota lub przełącznika. Dodatkowo istnieje także możliwość zamontowania czujnika słońca i wiatru (druga opcja pozwala na samoczynne złożenie się markizy podczas silnego wiatru). Nowoczesne zadaszenia mogą być również sterowane aplikacją mobilną – jest to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, coraz częściej stosowane w konstrukcjach. Świetny dodatek może stanowić również oświetlenie LED ramion markizy oraz specjalne promienniki ciepła, które pozwalają ogrzać powietrze na zewnątrz.
Markizy to z pewnością idealny dodatek do tarasu, balkonu i ogrodu. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie, z pewnością sprawisz, że wspólne spotkania rodzinne będą stanowić niezapomniane chwile.