Rolety okienne chronią nie tylko przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale zapewniają również poczucie prywatności. Współczesne modele pełnią także funkcje dekoracyjne, dzięki czemu mogą nadać całemu pomieszczeniu niezwykłego charakteru. Rolety są godnym następcą zwyczajnych zasłon, jednak aby działały w odpowiedni sposób, należy je precyzyjnie zamontować. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat instalacji tego rodzaju osłon, przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego jakie są najpopularniejsze sposoby montażu wewnętrznych rolet okiennych.
Rodzaje rolet
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet. Można je rozróżnić na podstawie pewnych kryteriów. Istotny jest np. materiał wykonania, wzór konstrukcji czy stopień przepuszczalności światła. Do najpopularniejszych typów rolet należą modele zwijane (ekranowe), mini rolety, plisy, rolety rzymskie oraz rolety dzień-noc. Różne rodzaje rolet posiadają też odmienne sposoby montażu. W zależności od konstrukcji należy dobrać odpowiedni wariant instalacyjny. Do wyboru mamy dwa wyjścia: montaż inwazyjny lub nieinwazyjny. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy wymaga wywiercenia odpowiednich dziura na śruby montażowe, drugi zaś polega zazwyczaj na przyklejeniu do ramy okna.
Montaż inwazyjny
Montaż inwazyjny rolet wewnętrznych wymaga wywiercenia otworów w suficie lub w ścianie przy oknie, czasem niezbędne jest zrobienie otworów listwie przyszybowej. Następnie należy przykręcić element mocujący roletę – jest to zazwyczaj kaseta lub rolka. Metodę inwazyjną stosuje się w przypadku rolet o dużych rozmiarach. Należą do nich:
– rolety kasetowe (uchwyty przykręcane są do ściany, sufitu lub ramy okiennej, natomiast boczne prowadnice przyklejane są równolegle do wewnętrznych krawędzi),
– rolety zwijane wolnowiszące (uchwyty rolki przykręcane są do ściany albo sufitu),
– rolety rzymskie (uchwyty listwy przykręcane są do ściany, sufitu lub ramy okiennej),
Warto pamiętać, że podczas montażu inwazyjnego mocując listwę, rolkę albo kasetę rolety do ściany bądź sufitu, najlepiej użyć kołków rozporowych. Jeśli wiercimy w ramie okna, wystarczą same wkręty, należy jednak pamiętać, żeby dobrze dobrać ich rozmiar. Zbyt długie wkręty mogą uszkodzić szybę w oknie.
Montaż nieinwazyjny
Oprócz montażu inwazyjnego, do którego niezbędne są narzędzia różnego rodzaju, istnieje również inny sposób instalacji rolet. Montaż nieinwazyjny to dobre rozwiązanie jeśli nie chcemy naruszać powierzchni ściany, sufitu czy ramy okiennej. Wystarczy wybrać rolety z tym wariantem instalacyjnym. Sprawdzą się np. w takim przypadku jak brak wystarczającej przestrzeni do przykręcenia nad oknem. Montaż nieinwazyjny można podzielić na dwa rodzaje: przyklejanie oraz mocowanie na specjalnych wytrzymałych uchwytach. Pierwszy wariant wymaga odpowiedniego odtłuszczenia miejsca, w którym zostanie przyklejony element mocujący roletę. Można użyć do tego szmatkę nasączoną acetonem. Mimo przyklejenia rolety, jest ona mocno przytwierdzona i dobrze spełnia swoje zadanie.
Jeśli chodzi o mocowanie na uchwytach, jest to rozwiązanie często wybierane w przypadku rolet wolnowiszących. Wytrzymałe haczyki umożliwiają stabilne zawieszenie osłony, bez konieczności wiercenia dziur w oknie.
Podsumowując, w zależności od potrzeb możemy wybrać najlepszy dla nas montaż rolet okiennych. Zależy on w sporej mierze od miejsca, w którym chcemy zainstalować naszą zasłonę roletową. Jeśli chcemy aby był on naprawdę profesjonalny, warto zamówić fachowców do tego zadania. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się użytkowanie rolety przez wiele lat.