Na rynku są dostępne różne bramy garażowe np. uchylne, segmentowe czy rolowane. Różnią się one między sobą przede wszystkim budową i sposobem otwierania. Przed wyborem warto zastanowić się na czym nam najbardziej zależy i czy dany model będzie prawidłowo spełniał swoje funkcję. Jeśli i Ty zastanawiasz się na co zwrócić uwagę wybierając bramę garażową, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
Rodzaje bram garażowych
Najczęściej wybieraną bramą garażową jest brama segmentowa górna. Posiada bardzo prostą zasadę działania. Segmenty, których może być od 3 do 6 przemieszczają się na rolkach po prowadnicy. Montowane są one do ścian i sufitu garażu przez co po otwarciu brama chowa się pod sufitem. Podobnie zachowuje się brama segmentowa boczna. Jedyną różnicą jest to, że ustawione pionowo segmenty przy otwieraniu zachodzą na wybraną ścianę garażu a prowadnice są umieszczone na suficie i podłodze garażu. Tego rodzaju bramy są idealnym rozwiązaniem dla krótkich podjazdów oraz dla tych wychodzących na ulicę, ponieważ nie zajmują miejsca przed garażem. Ich dodatkowym atutem jest wyjątkowa szczelność z tego powodu zaleca się je montować w ogrzewanych garażach.
Kolejnym dobrym rozwiązaniem są bramy uchylne. Ich działanie polega na tym, że najpierw skrzydło podnosi się na prowadnicach nad samochodem a następnie wsuwa się pod sufit. Można je montować nawet z garażach, które mają niskie dziesięciocentymetrowe nadproże.
Materiał, z którego są wykonywane sprawia, że brama jest wytrzymała i trwała a do tego stosunkowo tania. Przy otwieraniu brama otwiera się nawet na 1,5 metra, dlatego te rodzaje bram garażowych sprawdzą się tylko na dużych podjazdach.
Jeszcze innym, równie ciekawy pomysłem są bramy rolowane. Są proste w obsłudze oraz szczelne, dlatego skutecznie chronią przed stratami ciepła. Dodatkowo zajmują mało miejsca, dlatego można je montować w wąskich garażach zarówno z dużym lub małym podjazdem. Jedynie należy pamiętać o tym, że taka brama potrzebuje wysokiego ok 30- 35 centymetrowego nadproża.
Parametry bram garażowych
Dobrze dobrana brama garażowa musi spełniać kilka warunków. Pierwszym z nich jest bezpieczeństwo, które jest gwarantowane przez wzmocnione profile i klamki obrotowe z ryglem. Dzięki temu nieproszony gość, będzie miał trudności z dostaniem się do garażu. Warto zwrócić uwagę czy brama posiada np. fotokomórkę, automatyczny układ odłączający, blokadę, która chroni przed zerwaniem sprężyny. Bramy mają różne klasy, które oscylują między RC1 a RC6. Im wyższa tym jest bardziej odporna na włamania.
Bardzo ważnym parametrem jest termoizolacyjność, która jest szczególnie istotna w przypadku garaży ogrzewanych i powinna wynosić nie więcej niż 1,5 W/(m²·K).
Im brama bardziej szczelna i prawidłowo ocieplona tym straty ciepła są znacznie mniejsze.
Brama elektryczna sterowana pilotem to już standard, który z pewnością podnosi komfort jej użytkowania. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowanie mechanizmu do takich czynników jak wielkość, konstrukcja, ciężar oraz częstotliwość zamykania i otwierania bramy. Optymalnie dobrany napęd jest gwarancją skutecznego działania.
Poza funkcjonalnością brama powinna być estetyczna. Warto zwrócić uwagę czy brama dobrze komponuje się z elewacją budynku. Korzystnie jest także dobierać jej kolor do stolarki okiennej i drzwiowej oraz do spadzistych dachów. Do wyboru najczęściej mamy bramy w różnych odcieniach brązu, szarości, czerni oraz bieli. Właściwe parametry bram garażowych sprawiają, że są one bezpieczne i praktyczne.
Przy wyborze bram warto sprawdzić ich termoizolacyjność, komfort użytkowania i rodzaje zastosowanych zabezpieczeń. Wśród różnych rodzajów bram z pewnością można znaleźć takie, które będą spełniać nawet najbardziej wygórowane oczekiwania.