Trudne środowisko, jakie panuje w kuchni bardzo często sprawia, że rolety w tym pomieszczeniu brudzą się szybciej niż w pozostałych. Plamy z tłuszczu, kurz, a nawet pozostałości po gotowaniu osadzają się na wszystkich powierzchniach, a wyjątkowo widoczne są właśnie na oknie. Na szczęście znamy skuteczne sposoby na ich zwalczanie.
Producenci przewidzieli sytuację, w której rolety kuchenne będą brudziły się w wyniku codziennej eksploatacji. Dlatego też większość z nich do pokrycia materiału stosuje apreturę, czyli dodatkową warstwę ochronną przed blaknięciem i trwałymi plamami. Usuwanie kurzu czy tłuszczu z takiej powierzchni jest łatwe, ale wymaga zaangażowania i znajomości przynajmniej kilku technik. Przybliżamy je poniżej.
Klasyczne rolety materiałowe i dzień noc
Najprostsze rolety powstają z materiałów, których nie można czyścić mechanicznie. Pranie w pralce jest wykluczone — mogłoby spowodować gięcie tkaniny, a nawet jej odbarwienie czy uszkodzenie. Takie przesłony myje się, nie ściągając ich z okna.
Podstawową czynnością jest odkurzanie lub usuwanie kurzu przy pomocy zmiotki. Jeżeli na powierzchni zauważysz plamy, spróbuj zlikwidować je wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nałóż ją na miękką ściereczkę z mikrofibry, a następnie delikatnie wetrzyj (punktowo) w tkaninę rolety i pozostaw do wyschnięcia.
Inną, mniej popularną, lecz wyjątkowo skuteczną metodą jest usuwanie pojedynczych rys gumką do mazania. Ten szkolny gadżet zetrze zewnętrzne zabrudzenia, jednak trudno oczekiwać, że wywabi bardziej uporczywe plamy.
W przypadku starszych śladów, gdy wszystkie przedstawione wyżej metody zawodzą, w ostateczności można sięgnąć po spirytus salicylowy. Już niewielka ilość tego środka ma zdolność do likwidacji zanieczyszczeń z rolety.
Rolety rzymskie wypierzesz w pralce
Do aranżacji okien w swoim domu wybrałeś rolety rzymskie? W celu usunięcia pojedynczych plam czy kurzu z całej powierzchni stosuj się do powyższych wskazówek. Jeżeli jednak zapragniesz odświeżyć całą połać materiału, możesz śmiało wyprać ją w pralce.
Sprzątając, sugeruj się instrukcją producenta, a więc zdemontuj przesłonę, wybierz delikatny detergent i nastaw właściwą temperaturę (najlepiej jest wybrać program do prania delikatnych tkanin — bez wirowania i suszenia). Tkanina wyschnie, kiedy powiesisz ją na oknie lub rozłożysz płasko na suszarce lub podłodze. Na koniec zostawiliśmy najprostsze w myciu żaluzje. Zarówno te w wersji drewnianej, jak i aluminiowej wygodnie i szybko przetrzesz wilgotną szmatką.