Moskitiera ma za zadanie chronić nasz dom przed niekoniecznie mile widzianymi gośćmi – owadami. Dokuczają nam przede wszystkim w sezonie wiosenno-letnim. Jednak już jesienią powoli zaczynają chować się poza naszym mieszkaniem, by całkowicie zniknąć zimą. Co wtedy z moskitierą?
Moskitiera zimą – czy ma rację bytu?
Wszystko zależy od tego jaki rodzaj moskitiery posiadamy. Jeśli nasza ochrona przed owadami ma formę ramki z siatką, to jej demontaż jest bardzo szybki i bezproblemowy. Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostawienie owej konstrukcji na zimę, to musimy pamiętać o pewnej kwestii. Długotrwałe działanie zimowego, mroźnego powietrza i zanieczyszczeń może prowadzić do uszkodzenia moskitiery, przez co trzeba będzie ją wymienić po jakimś czasie. Nowoczesne moskitiery to oczywiście produkty wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów; włókno szklane i PCV dobrze radzą sobie z niską temperaturą, ale nie czyni ich to wiecznymi. Jednak w przypadku moskitiery zdejmowanej może pojawić się pytanie, czy warto demontować moskitierę na zimę.
Wpływ zimy na moskitierę
Moskitiera w każdym sezonie jest narażona na zanieczyszczenia; stale je pochłania. Zimą powietrze może być jeszcze bardziej pełne toksyn, które moskitiera zatrzymuje na sobie. Zwróćmy tutaj szczególną uwagę na smog, stale „produkowany” przez ogrzewane w tym okresie domy. Osiada on na pozostawionej na zimę moskitierze, gdy więc postanowimy otworzyć czy uchylić okno, toksyczne powietrze wlatuje do naszego mieszkania. Kolejnym czynnikiem wpływającym zimą negatywnie na moskitierę jest wilgoć, która zimowym dniem osadza się na tkaninie. Będzie ona w nocy zamarzać. Za dnia się stopi, a później znowu zamieni w małe bryły lodu – i tak w kółko. Takie działanie będzie miało wpływ na strukturę, a więc elastyczność naszej moskitiery i może dojść do tego, że zacznie ona pękać.
Prawidłowe dbanie o moskitierę
Jeśli więc korzystamy z moskitiery zdejmowanej, to demontowanie jej na zimę będzie dobrym pomysłem. Wydłużymy jej żywotność, a więc zaoszczędzimy trochę pieniędzy; nie trzeba będzie za chwilę kupować nowej. Co więcej, zadbamy także o nasze zdrowie. W tej kwestii warto zadawać sobie dodatkowe pytanie: co po zdjęciu? Po prostu schować? Po demontażu moskitiery należy ją odpowiednio przygotować na kolejny sezon; przede wszystkim wyczyścić.
Pamiętajmy, że w okresie wiosenno-letnim również zbierała spore ilości zanieczyszczeń, zwłaszcza jeśli mieszkamy przy ruchliwej drodze. Najlepiej przygotować wannę z wodą, do której dodamy trochę niezbyt mocnego detergentu. Moczymy w nim moskitierę przed kilka minut i płuczemy czystą wodą. Jeśli nie mamy wanny, to możemy nałożyć detergent szmatą i opłukać pod prysznicem. Po osuszeniu moskitiera będzie gotowa do schowania na kolejny sezon.