Osłony okienne to obecnie standardowe wyposażenie wielu domów. Za ich pomocą kontrolujemy ilość wpadającego do wnętrza światła, zapobiegamy przegrzewaniu się pomieszczeń latem, a zimą ich wychładzaniu. Osłony zewnętrzne zdobią budynek, a wewnętrzne są dekoracją mieszkania. Żaluzje czy rolety są dostępne we wszystkich kolorach. Kiedy i dlaczego warto wybrać osłony w kolorze czarnym?
Zalety czarnych osłon okiennych
Żaluzje czy rolety wewnętrzne są ważnym elementem dekoracyjnym każdego mieszkania. Wybieramy je według własnych preferencji, dopasowując do stylistyki wnętrza lub elewacji. Do wyboru mamy, oprócz tradycyjnych żaluzji, piękne zasłony rzymskie, plisy lub rolety zewnętrzne.
Czarne osłony pasują do każdego koloru ścian czy ram okiennych, najlepiej jednak wyglądają na tle jasnych barw. Sprawdzą się w sypialni, kuchni, salonie, a także w biurze. Należy jednak zwrócić uwagę, by czerni nie było zbyt dużo, ponieważ przytłoczy ona pomieszczenie.
Czarne żaluzje, aluminiowe lub drewniane, tworzą w mieszkaniu niepowtarzalny klimat. Dodają mu elegancji i szyku, pięknie błyszczą, gdy przez otwory między lamelami wpada słoneczny blask. Po zasunięciu bardzo dobrze chronią przed światłem, pozwalając na efektywny wypoczynek i zapewniając prywatność. Łatwo utrzymać je w czystości omiatając regularnie miotełką do kurzu lub specjalną szczotką do żaluzji.
Czarne żaluzje – elegancka dekoracja nowoczesnych wnętrz
Czarne osłony na okna często stosuje się w nowoczesnych wnętrzach. Pozwalają one tworzyć modne, kontrastowe zestawienia w dużych, dobrze doświetlonych pomieszczeniach.
Wyobraźmy sobie jasne, przestronne wnętrze w stylu skandynawskim. Biała, otwarta kuchnia połączona jest z salonem o ścianach w bieli i delikatnej szarości. Pomieszczenie ma ciepły, przytulny charakter dzięki drewnianej podłodze i elementom mebli w kolorze drewna. Kącik jadalny stanowią białe krzesła ustawione przy drewnianym, okrągłym stole. W salonie stoi jasnoszary narożnik i drewniany stolik kawowy. Z taką aranżacją idealnie komponują się czarne żaluzje. W połączeniu z ciemnymi ramkami obrazków, grafiką na dywanie i ścianach i na dekoracyjnymi poduszkami w zbliżonym odcieniu stanowią uzupełniający wnętrze, kontrastowy akcent.
Ciemne dodatki, choć modne i budujące wyjątkowy klimat, należy jednak stosować z umiarem – mają one być jedynie akcentem w całej aranżacji, a nie elementem mrocznym czy przytłaczającym (o ile Twoim zamysłem nie jest stworzenie surowego wnętrza loftowego).