Rolety chronią szyby okien przed zabrudzeniami, dbają o wpuszczanie do pomieszczenia odpowiedniej ilości promieni słonecznych i pełnią funkcję ozdobną. Ich użytkowanie powinno być proste i wygodne. Zdarza się jednak, że roleta nie działa tak, jak tego oczekiwaliśmy; krzywo się zwija, haczy o elementy okna. Dlaczego tak jest i jak sobie z tym poradzić?
Powody nieodpowiedniego zwijania się rolet
Jeśli Twoja roleta zwija się w sposób nieestetyczny albo mechanika ciężko pracuje, należy w pierwszej kolejności zweryfikować czy została zamontowana prawidłowo. Bez względu na to, czy montaż był samodzielny, czy zajęła się nim profesjonalna firma, może dojść do błędu. Jeśli jednak mamy pewność, że sposób zawieszenia rolety jest prawidłowy, to sprawdźmy, czy została odpowiednio dobrana. Jeżeli wymiary nie zostały w 100% dostosowane do powierzchni okna, to elementy rolety mogą haczyć o ramy okienne, klamkę czy parapet. Kolejnym z powodów nieodpowiedniego zwijania się rolety może być jej wada fabryczna. Źle zamontowany łańcuszek, błędny montaż do rurki nawojowej czy źle przymocowany uchwyt – to wszystko będzie wpływało na sposób zwijania i rozwijania się rolety.
Jak poradzić sobie ze źle zwijającą się roletą?
Krzywo zwijająca się roleta wygląda nieestetycznie i irytuje. By temu zapobiec, przed montażem zawsze należy dokonać dokładnych pomiarów i okna, i rolety. Jeśli jednak już zawisła i widzimy, że nie działa prawidłowo, to co zrobić, gdy roleta zwija się w nieodpowiedni sposób? Użyjmy poziomicy – sprawdźmy, czy roleta jest zawieszona równo w poziomie. Jeśli tak, to najprawdopodobniej materiał został błędnie zamontowany do rurki nawojowej. W takiej sytuacji pomoże naklejka do metkownicy; jeżeli roleta przy zwijaniu zakrzywia się w prawo, to należy umieścić naklejkę na rurce nawojowej z lewej strony. Jeśli zakrzywia się w lewo, to z prawej strony. Umieszczamy naklejki tak długo, aż roleta zacznie zwijać się prawidłowo.
Błędny montaż albo wada fabryczna
Jeśli jednak naklejki nie pomagają, to przyczyna może być dużo poważniejsza – na przykład wada fabryczna rolety. Konieczny może być całkowity demontaż rolety i montaż od początku. Co więcej, roleta może być zwyczajnie zużyta; jeśli krzywo się zwija po jakimś czasie od montażu, to materiał może być po prostu przetarty. Wtedy również konieczne jest zamontowanie od nowa.
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że mamy możliwość złożenia reklamacji do producenta rolety albo firmy, która ją montowała. W takiej sytuacji warto skontaktować się również z naszą firmą – pomożemy w ustaleniu przyczyny problemu i zadbamy o to, by roleta została zamontowana prawidłowo, a w przypadku ewentualnych problemów posłużymy dalszym, profesjonalnym serwisem.