Żaluzje pionowe określane również mianem verticali zna niemal każdy. Doskonale pamiętamy je z wnętrz banków i powierzchni biurowych. Pionowe pasy, nazywane również plisami w takich pomieszczeniach pełnią przede wszystkim rolę ochrony przed słońcem. Mimo że dobierane są kolorystycznie do wnętrza, w takich aranżacjach mają niewiele wspólnego z dekoracyjnością. Verticale mogą jednak otrzymać nowe życie i zyskać nowe funkcje – właściwe zestawienie ich w kompozycjach nowoczesnych da zaskakujący efekt.
Jak działają verticale?
Jak już wspomnieliśmy, żaluzje pionowe verticale składają się z plis skierowanych ku dołowi. Pasy materiału połączone są najczęściej łańcuszkiem przytwierdzonym do szyny z mechanizmem sterującym. To zapewnia łatwe i wygodne ustawianie rolet tak, by chroniły przed słońcem lub wręcz przeciwnie – wpuszczały światło słoneczne do wnętrza pomieszczeń.
W zależności od zastosowanego materiału oraz koloru zasłon mogą one całkowicie zaciemniać pomieszczenie, wprowadzać półmrok lub lekko osłaniać przed światłem – te ostatnie szczególnie często stosowane są w biurach gdzie wymaga się osłonięcia szklanych ścianek.
Zalety żaluzji pionowych
Niewątpliwe dużą zaletą jest łatwość i wygoda obsługi mechanizmu sterującego verticale. Uwagę zwrócić należy również na łatwość montażu i to nawet w trudno dostępnych miejscach – producenci oferują nie tylko proste żaluzje, ale również skośne i łamane, co pozwala dopasować je do nawet najbardziej zróżnicowanych geometrycznie wnętrz. Nie można również nie wspomnieć o szerokim wyborze materiałów i bogatym wzornictwie. Plisy wykonuje się tkanin, lakierowanego aluminium, PCV oraz drewna. To pozwala dopasować żaluzje do aranżacji wnętrza.
Surowość żaluzji pionowych może mieć uniwersalny charakter w pomieszczeniach biurowych, jednak w odpowiedniej aranżacji współczesnej zyskają nowe życie. Verticale świetnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, w których stosowanie tekstyliów jest mocno ograniczone. Będą spełniać swoją funkcję ochrony przed słońcem i zapewnienia prywatności, nie narzucając jednocześnie stylowi swojej estetyki. Doskonale sprawdzą się także we wnętrzach loftowych, w których wymaga się surowości.