Producenci nowoczesnych osłon okiennych wychodzą naprzeciw wszystkim potrzebom. Dlatego, kupując u nich żaluzje możesz zdefiniować poszczególne parametry produktów. Do wyboru jest nie tylko rodzaj osłony, jej rozmiar, kolor czy sposób montażu, ale też szerokość lameli. Czym kierować się przy składaniu zamówienia?
Wąskie czy szerokie?
Lamele żaluzji mogą być perforowane, drewniane lub standardowe, wykonywane z tworzywa sztucznego. Popularne są elementy o szerokości 50 mm, które bardzo lekko i estetycznie prezentują się na tle szyby. Ich uniesienie sprawia, że w kilka sekund pomieszczenie zostaje skąpane w świetle zewnętrznym. Alternatywą są równie efektowne lamele o szerokości 25 mm. Są wąskie, co pozwala na dużą swobodę w zakresie regulacji stopnia zaciemnienia wnętrza. Ze względu na swoją niską wagę mogą być montowane na skrzydle okiennym, podczas gdy szersze lepiej wyglądają zamocowane do sufitu czy ściany.
Wybierając szerokość lameli, kieruj się ich estetyką, ale też funkcjonalnością. Szersze lamele są polecane do dużych przeszkleń – całych ścian lub okien i drzwi balkonowych. Węższe sprawdzają się na mniejszych oknach, a także w pomieszczeniach biurowych.
Zamówienie żaluzji
Decydując się na zamówienie żaluzji na wymiar, możesz wybrać szerokość lameli. Na finalny wygląd osłony wpływa również to, z jakiego materiału zostaną wykonane. Jeżeli będzie to drewno, wówczas niezwykle modne są szersze elementy, które sprawiają wrażenie eleganckich i masywnych, a zarazem pomagają zbudować przytulny klimat.
Jeżeli sięgasz po żaluzje aluminiowe, wówczas polecane jest wybranie wąskich lameli. Schludnie będą one prezentowały się w gabinetach, lokalach użytkowych, biurach. Żeby podkreślić nietuzinkowy charakter takiej osłony można zdecydować się na wykończenie na wysoki połysk, a także wybrać dowolny kolor z rozbudowanej palety odcieni drewnopodobnych, perforowanych oraz szczotkowanych.
Podsumowując – ze względu na niewielką wagę i minimalistyczną formę żaluzje z wąskimi lamelami najlepiej wyglądają na małych szybach. W przypadku większych przeszkleń do przesłonięcia, dobrym pomysłem jest sięgnięcie po osłony z lamelami o szerokości 50 mm. W tej funkcji świetnie sprawdzają się materiały drewnopodobne lub perforowane.