W wyniku zwyczajnej codziennej eksploatacji, ale w efekcie błędów pomiarowych, montażowych czy stosowania materiałów wątpliwej jakości żaluzje i rolety mogą się psuć. Na wystąpienie awarii najbardziej narażony jest mechanizm służący do sterowania. Sznureczki lub łańcuszki mogą się plątać lub zrywać, ale to nie jedyny problem, z jakim mają do czynienia użytkownicy przesłon okiennych.
Choć są jednymi z najczęściej i najchętniej wybieranych elementów aranżacyjnych, to jednak narażone są na występowanie awarii. Najczęściej winą za uszkodzenie mechaniczne żaluzji lub rolety obarczony jest sam użytkownik, obsługujący przesłonę w sposób niezgodny z instrukcją producenta. Czasem jednak przyczyną usterki są błędy montażowe lub zastosowanie konstrukcji słabej jakości.
Zacinanie podczas zwijania i rozwijania
Zdarza się, że powodem, dla którego roleta zacina się podczas pracy jest po prostu nierówne nawijanie się materiału na rolę. Czasem wystarczy poprawić go ręcznie i umieścić na właściwym torze, aby obsługa przesłony na powrót była płynna.
Czasem dochodzi do uszkodzenia elementów ruchomych takich jak ślizg, aretka czy wieszak. Każdy z nich można spróbować naprawić, ale często szybsze i bardziej opłacalne jest kupienie nowych części. Jeżeli mówimy o roletach z napędem elektrycznym, to tutaj powodem zacinania lub niereagowania na polecenia może być zepsuty silnik.
Opadanie rolety
Powodem, dla którego roleta opada, a nie blokuje się na pożądanej wysokości, jest najczęściej usterka w obrębie kasety lub rolki. Mechanizm ten może ulec wyeksploatowaniu, pęknąć, poluzować się lub przyblokować. Warto wówczas ostrożnie zdemontować przesłonę wraz z wszystkimi elementami i ustalić przyczynę oraz skalę problemu. Czasem wystarczy dokręcenie śrubek, umycie mocno zabrudzonych części, albo wymiana ich na nowe.
Skręcony lub zerwany łańcuszek
W obrębie tego elementu najczęściej dochodzi do zerwania łańcuszka. Nie powinno się szarpać za niego ani ciągnąć pod nieodpowiednim kątem. Problemem może być też zastosowanie słabego, cienkiego sznurka do obsługi ciężkiej rolety w dużym rozmiarze. W sytuacji, gdy zostanie on przerwany pozostaje tylko wymienić część na nową. Jeżeli dojdzie do splątania wystarczy pozbyć się supłów i ustawić linki w pionie, pilnując by sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości.
Do prawidłowej pracy rolet na pewno potrzebny jest fachowy montaż i wybór dobrej klasy produktów. Nawet, jeżeli ucierpią one w wyniku codziennego podnoszenia oraz opadania, prawdopodobnie wiele z usterek uda się usunąć, korzystając z dostępnego pakietu serwisowego w ramach gwarancji.